Przegląd 10 sposobów obróbki, ochrony i wykończeń powierzchni

Przegląd 10 sposobów obróbki, ochrony i wykończeń powierzchni

Większość materiałów wymaga różnorodnej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Ochronę zapewniają wszelkiego rodzaju powłoki ochronne, wytwarzane przez różne  procesy, jak anodyzacja, galwanizacja czy powlekanie warstwami metali.
Wykończenia mają na celu wzmocnienie materiału, jego wytrzymałości i odporności. Wiele z tych wykończeń chroni przed korozją, wilgocia i uszkodzeniami.

Najpowszechniejszymi rodzajami wykończeń są:

  1. Galwanizacja

Galwanizacja to proces wytwarzania warsty metalu poprzez zanurzenie przedmiotu w kąpieli galwanicznej. Zaliczamy tu m.in. cynkowanie, cynowanie, miedziowanie, niklowanie czy złocenie.

  1. Platerowanie

Platerowanie polega na nakładaniu cienkich warstw metali na wyroby metalowe. Zazwyczaj stosuje się do dekoracji przedmiotów, np. sztućców, w złotnictwie czy nanotechnologii.

  1. Anodowanie

Anodowanie jest bardzo popularnym i prostym sposobem na powlekanie przedmiotów trwałą warstwą ochronną.

Dzięki użyciu różnego rodzaju kwasow i natężenia prądu, końcowy produkt może być łatwo dostosowany do wymogów i specyfikacji.

  1. Malowanie proszkowe

Poprzez technikę elektryzacji, farba w postaci proszku nakładana jest na powierzchnię, która następnie jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury. W efekcie polimeryzacji wytwarzana jest trwała, kolorowa warstwa wierzchnia, odporna na temperaturę, chemikalia czy uszkodzenia mechaniczne.

  1. Powłoki plastikowe

Powłoki te powstają przez zanurzenie rozgrzanego metalu w proszku pkastikowym, który w kontakcie topi się, tworząc warstwę przywierającą do metalu. Metoda ta jest używana np. przy produkcji małych, czy narzędzi ręcznych.

  1. Bejca I lakiery

Preparaty do ochrony drewna produkowane są na bazie wody lub rozpuszczalnika. O ile bejca nadaje głównie kolor drewnu, lakiery chronią przed wilgocią, czynnikami zewnętrznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi.

  1. Farby

Farby sa najpopularniejszym sposobem na ochronę wszelkich powierzchni -zarówno drewnianych, jak i metalowych. Farby zazwyczaj wytwarzane są na bazie wody, rozpuszczalnika lub oleju. Mają one szerokie zastosowanie, na różnego rodzaju produktach.

  1. Polerowanie

Polerowanie nadaje trwały efekt zarówno na plastiku, drewnie jak i metalu, wykonanie ręcznie lub też przu użyciu różnego rodzaju urządzeń i materiałow polerujących.

  1. Emaliowanie

Emaliowanie polega na nakładaniu sproszkowanych minerałów i szkła wraz z dodatkiem barwników, które następnie są podgrzewane i stapiane, w efekcie tworząc trwałą twradą powłokę. Zazwyczaj używane do zdobienia wyrobów z miedzi i złota. Emalia charakteryzuje sie dużą zawartością żywic.

  1. Formowanie wtryskowe

Produkty wytworzone poprzez proces formowania wtryskowego na bazie polimerów zazwyczaj nie wymagają żadnych dalszych procesów ochronnych.